VITRÁŽ

Vitráž je spájanie rôznofarebných skiel vitrážovými technikami a kvalitnou ideovou a remeselnou zručnosťou sa vytvorí plnohodnotné dielo.

Prvé známe vitráže vznikali v 13. storočí ( kostoly, pánske sídla a pod…), kedy sa na výrobu vitráže používala technika spájania olovom.Vitráž ako starú známu techniku oživil koncom 19. a začiatkom 20 stor. američan Louis Comfort Tiffany, ktorý vo výrobe vitráží urobil prelom, pričom nahradil ťažké a na výrobu pomerne náročné olovo jemným lachšie spracovateľným cínom s ktorým dosiahol a dosahuje krajšieho no prakticky rovnakého efektu vitráže a umožňuje vitráži prejsť aj do iných odvetví ako je napr. šperkárstvo, architektúra a pod… Práve preto je vitráž atraktívnou a stále vyhľadávanou technikou.

Vitráž v súčastnosti zažíva znovuzrodenie, pretože jej využitie má mnoho podôb a v spolupráci s inými sklárskymi technikami má vitráž stále čo povedať. Vitráž už dávno nie je iba technikou, ktorá sa využíva v kostoloch na zasklievanie okien, je to aj technika, ktorá oslovila mnohých, dizajnérov a sklárov. Vitráž sa môže objavovať okrem kostolov aj v domácnostiach, súkromných priestoroch, galériách… či už v podobe rôznych priečok, výplni vo dverách, oknách, alebo úžitkových predmetov ako sú šperky až po výtvarné predmety. Technika Tiffany vitráže je pomerne náročná na čas a preto bude vitráž vždy známkou určitého luxusu a ľudského umu spojeného s citom pre prácu so sklom.