FÚKANÉ SKLO

Fúkané sklo je horúca technológia rýchleho tvarovania,fúkania, mačkania, stláčania, obalovania, naberania. Základ tvorí pár nástrojov : píšťala, nožnice na strihanie skla, pinzeta a drevená vareška. Už za pomoci týchto pár nástrojov vytvorí sklár zo žeravej hmoty  unikátne úžitkové a neúžitkové objekty zo skla, nápojové sklo- súpravy alebo solitérne kusy, osvetlovacie sklo,  plastiky a ocenenia i neopakovateľné výtvarné a dizajnové návrhy.

Proces výroby fúkaného skla sú kroky podobné tancu. Sklár nemôže pracovať pri peci sám. Na to, aby vytvoril z neživej beztvárnej žeravej hmoty požadovaný tvar, potrebuje zohratého pomocníka, alebo tím ľudí, ktorí presne vedia, aký nástroj chytiť do rúk a aký pohyb s ním urobiť. Často musí majster a jeho pomocníci bojovať so živým materiálom, aby ho mali stále pod kontrolou. Tvarujú ho prudkými pohybmi do strán, všetci sa plne sústredia nad premyslenými krokmi tvarovania, ktoré sa vylepšujú po stáročia. Sklo treba postupne po skončení procesu výroby plynule chladiť a až po vytemperovaní sú jeho farby odhalené, pretože v nahriatom stave sú skreslené žiarom materiálu.

 

Fúkané sklo je vhodné na tenkostenné a hrubostenné výrobky – duté úžitkové tvary – fľaša, karafa, váza, fúkaná plaketa, plaketa z plného skla, svietidlá – tienidlá, výrobu plakiet, ocenení, interiérových a exteriérových objektov.